*public.site.jump_to_content*

EKKE Gyakorló | Barkóczy utcai épület

Barkóczy úti Pi-day az EKKE-ben

 

 

 

Március 14-e a nemzetközi „pi day”, a matematika világnapja. A keltezés a pi értékének első 3 számjegyét tükrözi.  De miért is fontos a matematika annyira, hogy a világ szinte valamennyi országában kötelező iskolai tárgy? Kis túlzással kijelenthetjük, hogy a matematika az iskolában tanult első idegen nyelv.

Akik nem ismerik a matematikát: a pirahák népe Dél-Amerikában. De ők nem hajóznak az óceánokon, nem repülnek át földrészek felett, nem építenek felhőkarcolókat, autópályákat, gépjárműveket, nem bízzák a hétköznapi feladataikat gépekre, nem néznek TV-t, nem ismerik az Internet világát és nem számolgatják a pénzüket. Földünk többi népe élvezi ezeket a szolgáltatásokat, melyek matematika nélkül nem jöttek volna létre soha.

A „pi-day” valójában egy poénból indult, amikor Larry Shaw fizikus professzor vezetésével 1989-ben a San Francisco-i Exploratorium tudományos múzeum kör alakú csarnokában körbejártak, kör alakú amerikai pitét ettek és közben a pi számjegyeit sorolták. A tudományos heccből mára a matematika napja lett, amikor a tudományág fontosságára próbáljuk meg felhívni a figyelmet. Ettől az évtől március 14. már nem csak a Pi ünnepe, hanem hivatalosan is a matematika világnapja.

A Barkóczy utcai épületben március 14-én ezt a poénos megközelítést próbáltuk újra éleszteni ebben az évben: sok mindent csináltunk, csak matekozni nem matekoztunk. Játszottunk a pi-vel. Rajzoltunk, köröket, pi-ket, városokat és egyéb érdekességeket alkottunk, pi-verseket fabrikáltunk. Sőt, a magyar nyelv szépségében is gyönyörködtünk, mikor is pi-t tartalmazó szavakat gyűjtöttünk (meglepődtünk, milyen sok van, pedig nem is találtuk meg mindet). A zene sem maradt ki, felfedeztük, hogy a pi számai szép dallamot követnek a pianínón. Különböző, a pi-hez kapcsolódó rejtvényeket oldottunk meg, képrejtvényeken törtük a fejünket.  Buffon gróf régi felfedezését is megpróbáltuk újra megvalósítani, varrótűket utánzó pálcikákat ejtettünk parketta mintára. Meglepődtünk, de egy óra alatt megszületett a 3,14.

Megünnepeltük az egyik legkevésbé kedvelt tantárgyat úgy, hogy közben számokkal alig találkoztunk. Hogy élveztük-e? Erről meséljenek a fotók!

 

20240314_082548

 

20240314_082546

 

20240314_083426

 

20240314_084322