Geotábor 2023 – Tudományos időutazók
A tavalyi év sikere után idén nyáron is Geotábor várta azokat a diákokat, akik érdeklődnek a természettudományok és a túrázás iránt. Gólya Tamás és Üveges Dániel tanár urak idei táborának alcíme, a „tudományos időutazók” arra a koncepcióra utal, ami során minden nap egy-egy történelmi korszak jellemzőit beszélik át a diákok csapatmunkában játékos feladatokon keresztül, napközis formában.
Az utazás az őskultúra jegyében indult. Egy csapatépítő vetélkedőn próbára tehették az ügyességüket, erejüket, és műveltségüket a diákok. A nyertesek felajánlhatták a megszerzett kagylóikat a választott törzsfőnököknek, akik egy egész héten át vezették folyamatosan alakuló törzsüket. A szaktárgyi feladatok során egy idővonallal kezdték, melyen keresztül szembesültek vele, hogy a földtörténethez képest mennyire rövid idő alatt mekkora beavatkozással bírt az emberi fajt. A látogatóközponti körbevezetés során a helyi kőkultúra és a kaptárkövek rejtélye után magunk is útnak indultunk, hogy felfedezzük a Suba-lyuk barlangot. A bányában a lelkes gyűjtőknek a kalcitokon kívül kisebb fosszíliákat is sikerült találniuk. A Percpác-rét hegyi jellegű kaszálójától visszafelé a szurdokvölgyben figyelhettük meg a víz munkáját, majd a Remete étteremben pótoltuk a túra energiaigényét.
Kedden az Országos Kéktúra egy részét jártuk be a bátori elágazástól. Az idősíkok terén pedig a barbár betörések csapatalakító fosztogatása után a középkorba vándoroltunk, az önellátó falusi élet és az erdő szerepe került a feladatok középpontjába. A Barát- és Apáca-sziklák mellett a Török-asztal legendáját is felidéztük Sirokban, majd a vár tövében adrenalindús lovagi tornán mérte össze rátermettségét a két csapat. A Végvár étteremben felfrissülve már csak a vár kiállítóterme, szép kilátása, és misztikus zugai vártak ránk, mielőtt a csapatok előadták históriás éneküket.
A következő napon erőpróbával készültek fel az „új világ” meghódítására, amit a Tisza-tavon szimuláltunk egy kenutúra során. Próbára tehették magukat ismereteikről a nagy földrajzi felfedezésekről és a hajótípusok kialakulásáról, a nap végi jutalomra váltható értékes érméket gyűjtögetve saját készítésű tarsolyukba. Scheili Zsolt és Párkányi István tanár urak segítségével betekintést nyerhettek a tó élővilágába evezés közben, kikötve pedig az önfeledt strandolás következett. Ennyi sportolás után visszaevezve az utolsó merőkanálig elfogyott a közösen előkészített bográcsos étkünk.
Csütörtökön az ipari forradalom korszakában az ember közbeavatkozását figyeltük meg a játékok során. Jutalmuk a csapatkapitányok képével ellátott bankjegy volt! A Lázbérci-víztározóhoz utazva a folyószabályozást és duzzasztást figyeltük meg az Upponyi-szorosban Herkó Páter keresztjétől. A tó másik oldalára átsétálva már egy vízügyi szakember várt minket, hogy a régió ivóvízellátását biztosító tározó működését belülről is megfigyelhessük. Az ülepítés lépéseitől a gépesített vezérlőteremig minden fontos állomáshoz betekinthettünk – így legközelebb mindenki megfontolja, mennyire természetes az, ha tiszta víz folyik a csapból.
A hét zárása már a legmodernebb korba kalauzolta a csapatokat, kezdve az Emerson gyárral. Áttekintve, hogyan is jutottunk el az „ipar 4.0” fogalmáig, a gyártelep különböző részeire nyertünk betekintést. Hatalmas automatizált gépsorok, szállító robotok, mérnöki tervezés fázisai mellett kapkodtuk a fejünket, hiszen látogatásunk során is folyt az üzem. Ebéd után tanári rávezetéssel kipróbálhatták a mesterséges intelligencia virtuális applikációit, majd az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Tudományos Élményközpontjában a világűr rejtélyeit kezdtük kinyomozni. A csillagászati távcsövek és Camera Obscura sötét terme után rendhagyó tárlatvezetésre voltunk hivatalosak. Professzor úr a csillagok életétől a fekete lyukakig számos ma is megválaszolatlan témakörre világított rá, ami számos jó kérdést vetett fel az érdeklődő diákokból. Táborunk zárását a Marján cukrászdában tartottuk, azzal az ünnepélyes gondolattal, hogy jövőre is lesz igény geotáborra!
Köszönjük a diákok jelentkezését, akik öt napon keresztül túráztak, természetismeretet tanultak, és folyamatosan csapatban dolgoztak. Aki pedig nem tudná kivárni a táborig a következő nyarat, jelentkezhet Gólya Tamás tanár úrnál a DHTE-EKKE túrakörbe, ahol minden kirándulás egy-egy szakvezetett geotúra!
A táborról további fotók korlátozott ideig az alábbi linken érhetőek el: https://rb.gy/sbudu
Galéria: https://barkoczy.uni-eszterhazy.hu/galeria/geotabor-2023-tudomanyos-idoutazok