Időutazó gimnazisták – látogatás a Gödöllői Királyi Kastélyban
A NÖRI-nek és az iskolavezetésnek köszönhetően a 9.C osztály a Gödöllői Királyi Kastély barokk témájú múzeumpedagógiai foglalkozásán vett részt 2023. november 9-én.
A program meghirdetői és a kastély muzeológusai gondoskodtak arról, hogy tartalmas és informatív legyen ez a kirándulás osztályunknak. Az iskolai előkészítő órán, valamint a helyszínen tartott múzeumpedagógiai foglalkozáson megszerzett ismeretek segítették a tanulókat a különböző feladatok megoldásában, amelyek közül a legérdekesebb a kastély bizonyos helyszíneihez kötődő videókészítés volt. A Gödöllői Királyi Kastély maga a történelem, termeit bejárva egy időutazást tettünk. A téma a barokkhoz kötődött, de Grassalkovich Antaltól egészen a II. világháború végéig „utaztunk” a történelemben, hiszen a gyönyörű termek bejárása után a Horthy bunkert is megnéztük.
Ez a kirándulás nem csak a lépésszámlálón mutatott eredményt: gyarapította tudásunkat, gazdagította közösségünket.
Köszönet érte!
Tarjáni Tünde of.
Gödöllői kirándulás
élménybeszámoló – egy diák szemével
2023. 11. 09-én reggel a 8:07-kor induló vonattal Egerből Gödöllőre látogattunk.
A vonaton már előre megkaptuk a kiránduláshoz tartozó feladatokat és elkezdtük megoldani őket. A vasútállomásról kb. 10 perc sétával odaértünk a Gödöllői Királyi Kastélyhoz. A kastélyban 10:30 és 12:00 óra között egy másfél órás múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt, ahol a már megszervezett csoportbontás szerint kellett figyelni a csoportokhoz tartozó személyekről elhangzott információkra. Betekintést nyerhettünk a kastély pompás szobáiba, megismerkedtünk az épület egészen a 18. századig visszanyúló történetével, annak korszakaival. A foglalkozása utolsó állomása: Mária Terézia magyar királynő lakosztálya volt. A foglalkozás után volt egy kis szünetünk, amikor a Horthy-bunker csoportbeosztására vártunk. Három turnusban lehetett megtekinteni a bunkert, és mivel mi voltunk a 3. csoport, így az időt kihasználva teljesítettük a térképes feladatot a város nevezetességeivel kapcsolatban. Azután egy tartalmas 20 perces bunkerbemutatáson vehettünk részt, 10 méter mélyen, ahol megtudtuk, hogy ez volt Horthy Miklós egyetlen bunkerje, viszont mire elkészült, a magyar kormányzót már elhurcolták az országból, így a bunker sohasem volt használva. Azonban minden feljegyzés fellelhető a bunker tervrajzáról, így az alapján berendezték az egyik helyiséget. Végül egy csoportfotózás után visszaindultunk a vasútállomásra, ahol 15:37-kor már 10 perces késéssel érkező vonattal hazafelé vettük az irányt, és 17:00 órára visszaértünk Egerbe.
Nekem nagyon tetszett ez a kirándulás, rengeteg új ismerettel és élménnyel lettem gazdagabb.
Derda Zalán, 9.C