Szakma neve: Grafikus
A képzés bemutatása
2 éves technikumi szakmai oktatás (érettségi végzettséggel, kizárólag szakmai vizsgára felkészítő szakmai oktatás):
Az érettségi utáni szakmai ágazati oktatás kétéves képzést jelent. A 13. évfolyam első félévében grafikai alapozó tantárgyakat tanulhatsz, majd félévkor ágazati alapvizsgát kell tenned. A sikeres vizsgát követően tanulod meg a grafikus szakmához szükséges szakirányú tudásodat. A képzés kimenete 14. évfolyamon szakmai vizsgával zárul.
Fontos, hogy az átalakított szakképzési szisztéma része az új ösztöndíjrendszer. Két szakma megszerzése továbbra is ingyenes maradt.
Rövid szakismertető
A grafika szak sokrétegű, ismerd meg! Ha kíváncsi vagy keress bennünket!
A képzésünk egyszerre reagál a piaci igényekre, a friss szakmai tendenciákra és megjeleníti a szak szakmai közösségének látásmódját, szaktudását.
A grafikai tervezéshez szükséges alapkészségek kialakítása és fejlesztése az első évben történik. A vizuális alapok alkalmazására vonatkozó szabályok mellett, többféle rugalmas identitás rendszerrel és képnarratívával ismerkedsz meg.
Az egymásra épülő rendszerben, fokozatosan eljutsz a Photoshop, Illustrator, InDesign program ismereteken át a képalkotásig. Hasznos alapokat kapsz a kiadványszerkesztés szabályairól, ebből a 13. évfolyamon ágazati alapvizsgát teszel.
Az ezt követő időszakot a kreatívgyakorlatok, és a projekt feladatok építik fel. Megérted a grafika kifejezési lehetőségeit a médiumai, formái, anyagai, felhasználási megjelenési formái és a nyomdaismeretek alapján. Az ágazati terminológiának megfelelően a 14. évfolyam végén szakmai vizsgát teszel.
A képzésünk alkalmassá tesz, hogy tervezőstúdióban, médiaügynökségnél kreatív munkafolyamatokban vegyél részt.
Mi segítünk, hogy új szintre tudjál jutni, és piacképes szakmai ismereteket kapjál.
Figyeld rendszeresen a honlapunkat! Minden egyéb tudnivaló az iskola honlapján olvasható. Az esetleges változásokat is itt fogjuk közreadni!
Milyen munkát végez a grafikus?
A grafikus reklámügynökségeknél, könyv- és lapkiadóknál, tervezőstúdiókban vagy saját vállalkozásban végzi munkáját. Szakmai tevékenysége során kézi, illetve szoftveres rajzokat, grafikákat, design-elemeket tervez, azokat nyomdakész állapotba helyezi. Megbízásaiban precízen és pontosan dolgozik, kreatív, önálló, érdeklődő és nyitott az újdonságokra, folyamatosan fejleszti magát és eszközkészletét. A valóságban persze ennél jóval több irányzat létezik a Grafikus szakmán belül.
Grafikus feladatok:
- Web és mobil design
- Illusztrációk
- Stock designer
- Játék illusztrátor
- Arculatépítés
Mitől egyedi iskolánk képzése?
Technikumunkban a grafikus szakmai képzés 2 éves. Ez idő alatt szerzi meg a tanuló azt a tudást és szakmaismeretet, mellyel friss pályakezdőként a szakmájában el tud helyezkedni.
Tapasztalatunk az, hogy a diákok már a technikumi tanulmányi idejük alatt vállalnak megbízásokat. A szakmai záróvizsgán pedig már olyan portfóliót mutatnak be, amely a képzés ideje alatt megrendelésre készített munkákat tartalmaz. Azon diákok, akik szorgalmasan tanulják választott szakmájukat és megrendeléseik is vannak a képzés végére nagy eséllyel felfigyelnek grafikusi munkát végző cégek, mint leendő munkavállaló jelöltre.
Gyakorlatorientált képzésünk során diákjaink azon túlmenően a képzés során megtanulták, hogy a jó és széleskörű marketing igen fontos része ennek a munkának is, mivel a megbízók akár külföldről is érkezhetnek. Továbbá fontos a megbízókkal való kommunikáció, jó kapcsolattartás, mivel a grafikus gyakorlatilag teljes mértékben tőlük függ.
A világunk rendkívül felgyorsuló ütemben változik, ezért iskolánk oktatói arra törekszenek, hogy leendő grafikusaink a szavakat, a tapasztalatokat valamilyen asszociációs láncon keresztül „le tudják fordítani” vizualitásra. Mi úgy tudjuk segíteni ezt a folyamatot, hogy önazonosságra neveljük diákjainkat, átadjuk a minőség iránti igényt, és megtanítjuk azt, hogyan legyen az alkotó grafikus párbeszédben a munkájával és saját magával.
Ezzel a szakmával hol lehet elhelyezkedni?
A grafikus lehet szabadúszó, aki maga osztja be az idejét, de sokkal jobban függ a megbízások mennyiségétől.
Az alkalmazotti lét ezzel szemben jóval kötöttebb lehet, hiszen többféle munkát a kioszthatnak a munkáltatók, de ez nyilván sokrétűbb tapasztalati tőkével is jár, valamint stabil jövedelemmel. Kezdőként lehet az utóbbi megoldás mellett döntenek sokan, és mellette próbálják a saját kapcsolati hálójukat kiépíteni az egyéb egyéni megbízásokkal.
Kiknek ajánljuk grafikus képzésünket?
Azoknak, akik érdeklődnek a grafika és a fotográfia területe iránt. Az átlagosnál jobb a kézügyesség, a térlátás, a kiemelkedő vizualitás és precizitás Ezen a területen ez elengedhetetlen, ahogy a szépérzék és a művészet iránti vonzalom is sokat hozzáad a munka minőségéhez. Kreatívak, szeretnek gondolatébresztő, szórakoztató és inspiráló beszélgetéseken részt venni, érdeklődnek a szakmai és társadalmi témák iránt. Legyen nyitott a művészeti ágak iránt, mivel ezek hatnak a grafikára, ezért egy-egy kiállítás, régi épület vagy egy színdarab is nagyon sok inspirációt adhat a leghétköznapibb feladatokhoz is, mint egy logó vagy egy szórólap megtervezése.
Munkakörnyezet
- az elméleti órák számára korszerűen felszerelt tantermek
- elmélyült alkotáshoz szükséges műterem
- kreatív gyakorlati feladatok megvalósítására alkalmas számítógépterem
- feladatoktól függő külső helyszínek.
Felvehető létszám:
- 2 éves technikumi szakmai oktatás:
- nappali képzésre 12 fő
(tanulói jogviszonyban). (Grafikusi képzéssel együtt maximum 24 fő, de a két csoport létszáma egymástól függően változhat.)
A képzés megkezdésének feltétele:
- érettségi vizsga.
Oktatási napok:
- nappali rendszerű képzésben hétfőtől-péntekig.
Korhatár:
- nappali munkarendben, 24 éves korig tudjuk fogadni az első és második szakképesítésüket megszerezni kívánó jelentkezőket.
Az első és a második szakképesítés ingyenesen megszerezhető. Szakképesítésnek nevezzük a szakmai jegyzékben szereplő, az iskolai rendszerű szakképzésben megszerzett első és második államilag elismert szakképesítést, amely munkakör betöltésére, foglalkozás, tevékenység gyakorlására képesít.
Amennyiben már rendelkezik a fentiekben részletezett iskolarendszerben szerzett kettő szakképesítéssel, úgy nappali munkarendben képzési költséget kell fizetni, amelyet az intézmény a tanévre történő jelentkezés előtt határoz meg. A befizetéseket egy összegben beiratkozáskor kérjük elutalni az EKKE GYAKORLÓ, OTP Bank Nyrt. fiókjában 11739009-23921711 sz. bankszámlájára, a megjegyzésben a tanuló nevével és technikumi szakjával.
Esetleges részletfizetési lehetőségekről kérjük, érdeklődjön iskolánkban a 06 36 510-410 telefonszámon vagy E-mail-ben: gyak@uni-eszterhazy.hu címen.
Juttatások:
Diákigazolvány, családi pótlék – a jogszabályi feltételek alapján - csak nappali munkarendben igényelhető.
Külföldi állampolgárok:
Magyarországon az első és további szakképesítésért tanuló nagykorú, nem tanköteles külföldi állampolgárok költségtérítés ellenében tudnak iskolánkban tanulni (vonatkozó jogszabály: 2011.évi CXC. tv. 92.§ (7). bekezdés). Külföldi állampolgároknak az eredeti érettségi bizonyítványhoz csatolniuk kell a bizonyítvány magyar nyelvű hiteles fordítását is.